1.The fundamental frequency for a 20-cm closed pipe when the speed of sound is 3
ID: 2265148 • Letter: 1
Question
1.The fundamental frequency for a 20-cm closed pipe when the speed of sound is 340 m/s is ____. 4.25 Hz 825 Hz 425 Hz 8.25 Hz 1.The fundamental frequency for a 20-cm closed pipe when the speed of sound is 340 m/s is ____. 4.25 Hz 825 Hz 425 Hz 8.25 Hz 1.The fundamental frequency for a 20-cm closed pipe when the speed of sound is 340 m/s is ____. 4.25 Hz 825 Hz 425 Hz 8.25 Hz 1.The fundamental frequency for a 20-cm closed pipe when the speed of sound is 340 m/s is ____. 4.25 Hz 825 Hz 425 Hz 8.25 Hz 1.The fundamental frequency for a 20-cm closed pipe when the speed of sound is 340 m/s is ____. 4.25 Hz 825 Hz 425 Hz 8.25 HzExplanation / Answer
L = v/(4*f)
f = v/(4*L)
=340 / (4*0.2) , 20cm=0.2m
=425 Hz
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.