High-speed motion pictures ( 3500 f r a m e s / s e c o n d ) of a jumping 300 ?
ID: 2265035 • Letter: H
Question
High-speed motion pictures (3500frames/second) of a jumping 300?g flea yielded the data to plot the flea's acceleration as a function of time as shown in the figure(Figure 1) . (See "The Flying Leap of the Flea," by M. Rothschild et al. in the November 1973 Scientific American.) This flea was about 2 mm long and jumped at a nearly vertical takeoff angle. Use the measurements shown on the graph to answer the questions.
Explanation / Answer
a)
at t = 0, a/g = 62.5
a = 62.5*9.8 = 612.5 m/s^2
F = m*a = 300*10^-6*612.5 = 0.183750 N
b)
F = m*a/(m*g) = a/g = 62.5*w
c)
a_max/g = 137.5 m/s^2
a_max = 137.5*9.8
a_max = 1347.5 m/s^2
Fmax = m*a_max = 300*10^-6*1347.5 = 0.404250 N
d)
t = 1 + (0.25/2)
= 1.125 s
e)
impulse = 300*10^-6*[ 62.5*9.8*1.25 + 0.5*1.25*(137.5-62.5)*9.8) ]
= 0.367500 N.s
impulse = chnage in momentum
m*v = 0.367500
v = 0.367500/(300*10^-6)
v = 1225 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.