6. 6. 6. A 3.80-kg cyli+B844ndrical rod of length 2.00 m is suspended from a hor
ID: 2264918 • Letter: 6
Question
6. 6. 6. A 3.80-kg cyli+B844ndrical rod of length 2.00 m is suspended from a horizontal bar so it is free to swing about that end. A solid sphere of mass 0.25 kg is thrown horizontally with a speed v1 = 16.0 m/s to hit the rod at the point A one-fifth of the way up from the bottom of the rod. The sphere bounces back horizontally with a speed v2 = 9.50 m/s, while the rod swings to the right through an angle ? before swinging back toward its original position. What is the angular velocity of the rod immediately after the collision? rad/sExplanation / Answer
usingangular momentum conservation ,
initial = final
mvi x 4d/5 + 0 = - mvf 4d/5 + 3.80 x d^2 /3 x w
3.80 x 2^2 x w / 3 = 0.25 x 16 x 4 x 2 /5 + 0.25 x 9.5 x 4 x 2 /5
w = 2.01 rad/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.