PLEASE SOLVE THIS : - ULL B RATED !! A object (mass = 360 kg) is in motion up an
ID: 2264881 • Letter: P
Question
PLEASE SOLVE THIS : - ULL B RATED !!
A object (mass = 360 kg) is in motion up an inclined plane (Theta = 36.87degree); it is acted upon by the two forces F1 (4800 N parallel to the incline) and F2 (1200 N at phi = 30degree). We note that there is kinetic friction such that mu k = 0.50. How much work does gravity do on the object during any 5 m displacement up the inclined plane? (in Joules) How much work does friction do on the object during any 5 m displacement up the inclined plane? (in Joules)Explanation / Answer
workdone by gravity = -m*g*sin(36.87)*5
= -10584 J
workdone by friction = -mue*(m*g*cos(36.87) - F2*cos(30) )*5
= -5556 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.