A Boeing 747-400 commercial jet aircraft has a maximum takeoff mass of 396,890 k
ID: 2264624 • Letter: A
Question
A Boeing 747-400 commercial jet aircraft has a maximum takeoff mass of 396,890 kg, a typical
take-off speed of 180 MPH, and an effective wing area of 524.90 m^2.
From this data estimate the average speed of the air over the top of the wing at takeoff
Assume that the speed of the air underneath the wings is the same as the airspeed of the plane.
Given: 1 m/s = 2.236 MPH, density of air = 1.29 kg/m^3
Explanation / Answer
Here
Pressure Difference = Force/Areaof two wings
= (396890*9.8)/(524.90*2)
= 3705.01 Pa
Pressure Difference = 0.5*p*(V2^2-v1^2)
3705.01 = 0.5*1.29*((180/2.236)^2 - V^2)
V = 27.13 m/sec = 60.66 MPH
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.