A lightweight, rigid beam 10.0 m long is supported by a cable attached to a spri
ID: 2264540 • Letter: A
Question
A lightweight, rigid beam 10.0 m long is supported by a cable attached to a spring of force constant k = 7.55 kN/m as shown in Figure P12.38. When no load is hung on the beam (Fg = 0), the length L is equal to 5.00 m.
A lightweight, rigid beam 10.0 m long is supported by a cable attached to a spring of force constant k = 7.55 kN/m as shown in Figure P12.38. When no load is hung on the beam (Fg = 0), the length L is equal to 5.00 m. Find the angle ? in this situation. Now a load of Fg = 310 N is hung on the end of the beam. Temporarily ignore the extension of the spring and the change in the angle ?. Calculate the tension in the cable with this approximation. Use the answer to part to calculate the spring elongation (scripted l) and a new value for the angle ?. With the value of ? from part , find a second approximation for the tension in the cable. Use the answer to part to calculate more precise values for the spring elongation (scripted l) and the angle ?. To three-digit precision, what is the actual value of ? under load?Explanation / Answer
a)arccos(3/5)=53.13 degrees
b)if tension is T,
T*sin theta=Fg
T=387.5 N
c)l=0.0513 m
theta=52.36 degrees
d)391.47 N
e)l=0.05185 m
theta=52.353 degrees
f)52.353 degrees
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.