Hanging object has a mass of m1 = 0.445kg; the sliding block has a mass of m2 =
ID: 2264011 • Letter: H
Question
Hanging object has a mass of m1 = 0.445kg; the sliding block has a mass of m2 = 0.750kg; and the pulley is a hollow cylinder with a mass of M = 0.350kg, an inner radius of R1 = 0.020m, and an outer radius of R2 = 0.030m. Assume the mass of the spokes is negligible. The coefficent of kinetic friction between the block and the horizontal surface is .250. The pulley turns without friction on its axle. The light cord does not stretch and does not slip on the pulley. The block has a velocity of vi = 0.820m/s toward the pulley when it passes a reference point on the table.
A. Use energy methods to predict its speed after it has moved to a second point, 0.700m away? Answer given 1.76m/s
B. Find the angular speed of the pulley at the same moment? Answer given 58.8rad/s
Explanation / Answer
Given thatm1 = 0.445 kg, m2 = 0.75 kg, M = 0.350 kg, R1 = 0.02 m, R2 = 0.03 m. Given that
m1 = 0.445 kg, m2 = 0.75 kg, M = 0.350 kg, R1 = 0.02 m, R2 = 0.03 m.
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.