Roller coaster problem A roller coaster shown below is built in your town. The r
ID: 2263996 • Letter: R
Question
Roller coaster problem
A roller coaster shown below is built in your town. The radius of the circular part is 20 meters. As a
physics student, you are invited to take the first ride. You found that the speed of the car at the
bottom of the circular motion is 35 m/s. A full load car weighs 5000kg. Assume energy is not
dissipated in the process.
(a) Find the normal force on the car due to the track at the bottom of the
track.
(b) Find the speed of the car at the top of the circle. (Hint: consider energy)
(c) Find the normal force on the car due to the track at the top of the circle.
(d) What is the minimum height H required for the car to reach the top of
the circle? (Assume the car starts with zero velocity at the top of the hill.)
Explanation / Answer
a) mg+mv^2/r = 5000*9.8 + 5000*35^2/20 = 355250N
b) 2mgr = 0.5mv^2 - 0.5mV^2
4gr = v^2 - V^2
V^2 = 35^2 - 4*9.8*20 = 441
V = 21m/s
c) N = mV^2/r - mg = 5000*21^2/20 - 5000*9.8 = 61250N
d) let minimum speed needed at the top of circle be v1
mv1^2/r = mg
v1 = sqrt(gr) = sqrt(9.8*20) = 14m/s
Conserving energy,
mgH - mg(2r) = 0.5mv1^2
gH = 0.5v1^2 + 2gr = 0.5*14^2 + 2*9.8*20 = 490
H = 50m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.