The figure below shows the angular displacement of an object as a function of ti
ID: 2262966 • Letter: T
Question
The figure below shows the angular displacement of an object as a function of time. (t1 = 0.5, t2 = 1, ?1 = 100, ?2 = 200, ?3 = 300, ?4 = 400)
A)What is the approximate angular velocity of the object at t = 0?
B)What is the approximate angular velocity at t = 0.5 s?
C)Estimate the angular acceleration at t = 0.25 s.
The figure below shows the angular displacement of an object as a function of time. (t1 = 0.5, t2 = 1, ?1 = 100, ?2 = 200, ?3 = 300, ?4 = 400) What is the approximate angular velocity of the object at t = 0? What is the approximate angular velocity at t = 0.5 s? Estimate the angular acceleration at t = 0.25 s.Explanation / Answer
Let y=theta
let the equation be y=mt^2
at t=.5 y=150
at t=0.7 y=300
m=150
y=150t^2
1, angular velocity at (0,0) = 0
2, angular velocity at (0.5,150) = 2*m*t =2*150*.5 =150
3, through out angular accelaration is constant = 300
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.