A stationary bicycle is raised off the ground, and its front wheel ( m = 1.3 kg)
ID: 2262927 • Letter: A
Question
A stationary bicycle is raised off the ground, and its front wheel (m = 1.3 kg) is rotating at an angular velocity of 13.9 rad/s (see the drawing). The front brake is then applied for 3.0 s, and the wheel slows down to 2.7 rad/s. Assume that all the mass of the wheel is concentrated in the rim, the radius of which is 0.31 m. The coefficient of kinetic friction between each brake pad and the rim is ?k = 0.85. What is the magnitude of the normal force that each brake pad applies to the rim?
N
Explanation / Answer
Moment of inertia is mr^2 = 1.3 * (0.31)^2 = 0.125
change in angular momentum =0.125* (13.9-2.7)
=0.125*11.2= 1.4
braking force, F is given by F * r * t= 1.4= F*0.31*3
F = 1.4 / (0.31*3) = 1.5053 N
Half of this force is supplied by each pad = 0.7526N
normal force Fn for each pad is given by F/2 = ?k * Fn
Fn = 0.7526/ 0.85 = 0.885 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.