6) A certain microwave oven produces microwaves of frequency 2450 MHz w/ a power
ID: 2262707 • Letter: 6
Question
6) A certain microwave oven produces microwaves of frequency 2450 MHz w/ a power of 500 W. How long should it take to heat 200g of water, initially at room temperature, to the boiling point? Assume that all the microwave energy is absorbed by the water. (The microwave frequency is significant because the water molecules has a rotational resonant frequency at 2450 MHz. This means that water very effectively absorbs radiant energy at this frequency, thereby raising its rotational kinetic energy and its temperature.)
Explanation / Answer
eenrgy consumed is Q= mCT = 0.2*4.186*100 = 84.72 Joules
power = energy/time
time = 83.72/500
time t = 0167 s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.