A solid cylinder (radius = 0.180 m, height = 0.180 m) has a mass of 15.7 kg. Thi
ID: 2262278 • Letter: A
Question
A solid cylinder (radius = 0.180 m, height = 0.180 m) has a mass of 15.7 kg. This cylinder is floating in water. Then oil (? = 826 kg/m3) is poured on top of the water until the situation shown in the drawing results. How much of the height of the cylinder is in the oil?
Explanation / Answer
weight is balanced by the bouyancy force,so.
w = 15.7 *9.8 = volume * density of water = Pi*r*r*h.
15.7*9.8 = Pi*0.18*0.18*h*1000.
=> h= 1.511 m. so this much height is immersed in water when water alone is present.
since the figuris not visible.
let the height of the cylinder in the oil be x and that in water be y. then.
=> 15.7*9.8 = pi*r*r*x*d1+pi*r*r*y*d2.
=> 153.96 = 101.787 *x + 84.076*y.
if in the figure x that is the height is given then we can find the y that is the height in oil from yhe above equation.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.