The figure below shows a plane electromagnetic sinusoidal wave propagating in th
ID: 2261914 • Letter: T
Question
The figure below shows a plane electromagnetic sinusoidal wave propagating in the x direction. Suppose the wavelength is 54.0 m and the electric field vibrates in the xy plane with an amplitude of 18.0 V/m.
(Assume B is measured in nT, x is measured in m and t in s.)
magnitude nTThe figure below shows a plane electromagnetic sinusoidal wave propagating in the x direction. Suppose the wavelength is 54.0 m and the electric field vibrates in the xy plane with an amplitude of 18.0 V/m. Calculate the frequency of the wave Calculate the magnetic field when the electric field has its maximum value in the negative y direction. Write an expression for with the correct unit vector, with numerical values for B max, k, and ?, and with its magnitude in the form
Explanation / Answer
a)
f = c/lamda = 3e8/54 = 5.5556 = 5.56 MHz
b)
magnitude:
B = E/c = 18/3e8 = 60 nT
direction:
-z
c)
k = 2pi/lamda = 2*3.1416/54 = 0.116 m-1
w = 2 pi f = 2*3.1416*5.5556 = 34.9 rad/s
B = 60 cos(0.116 x - 34.9 t)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.