A flagpole of mass m = 10 kg and length L = 2 m is attached horizontally to the
ID: 2261832 • Letter: A
Question
A flagpole of mass m = 10 kg and length L = 2m is attached
horizontally to the side of the building. It is held to the building by a cable
that makes an angle of ? = 37 ? with the horizontal. A person of mass
M = 85 kg decides to hang from the flagpole. The maximum tension in
the cable is T = 500 N before it breaks. (a) Find the maximum distance
away from the building that the person can hang. (b) Find the magnitude
and direction of the force at the point that the flagpole is attached to the
building.
Explanation / Answer
a)
T*sin(37)*2 = 1*9.8*10+85*9.8*L
L(max) = (600-98)/(85*9.8) =0.6m
b) force = (85+10)*9.8-500sin(37) =431(downward)
+500 cos(37) = 400(along)
Ftotal= 588.01 ( 47 degree downward to horizontal)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.