Two plane mirrors intersect at right angles. A laser beam strikes the first of t
ID: 2261393 • Letter: T
Question
Two plane mirrors intersect at right angles. A laser beam strikes the first of them at a point d = 9.00cm from their point of intersection, as shown in the figure (Figure 1) .
For what angle of incidence at the first mirror will this ray strike the midpoint of the second mirror (which is s= 27.6cm long) after reflecting from the first mirror?
? =?
Two plane mirrors intersect at right angles. A laser beam strikes the first of them at a point d = 9.00cm from their point of intersection, as shown in the figure (Figure 1). For what angle of incidence at the first mirror will this ray strike the midpoint of the second mirror (which is s= 27.6cm long) after reflecting from the first mirror?Explanation / Answer
theta = tan inverse = (13.8/9) = 56.88 degree
For what angle of incidence at the first mirror will this ray strike the midpoint of the second mirror (which iss= 27.6cm long) after reflecting from the first mirror?
answer ll be = 90 - 56.88= 33.11 degree
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.