Explain Part d please! Ball A with a mass of 100 g and an initial speed of 15 m/
ID: 2261061 • Letter: E
Question
Explain Part d please!
Ball A with a mass of 100 g and an initial speed of 15 m/s collides in classically with ball B. Ball B has a mass of 500 g and is at rest before the collision. Ball A is bounced back with a speed of 5 m/s. Calculate the speed of ball B after the collision. Calculate the loss of the kinetic energy of the system. If the collision time is 0.02 seconds, what is the average force exerted on ball B during the collision? If the collision is elastic, comparing with the inelastic case, which of the following statements about the final speeds is true? The final speed of ball A will be greater, that of ball B will be smaller. The final speed of ball B will be greater, that of ball A will be smaller. The final speeds of both balls will be greater. The final speeds of both balls will be smaller.Explanation / Answer
D. In case of elastic collision,
total initial momentum ,
Pi =15*100 = 1500 g m/s
hence ,
1500 = 500*v1+100*v2 ,
15 = v2+5v1,
as there will be n loss in KE,
1/2 *100*15^2 =1/2*500*v1^2 + 1/2*100*v2^2,
solving those two,
v2=5 m/s
v1 =2 m/s
note , 1: B , 2: A
so we can see, velocity of A remains the same but B increases
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.