Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An electric current I = 0.3 A is flowing in an infinitely long wire. Part (a): W

ID: 2260913 • Letter: A

Question

An electric current I = 0.3 A is flowing in an infinitely long wire.

Part (a): Write an equation for the magnetic field vector B generated by the current an an arbitrary point in terms of I, the length element dl, and the vector for the distance R from dl to the point.


Part (b): If the distance from point A to the wire is a as in the figure, write an equation for the magnitude of the magnetic field |B| generated by the current at A in terms of I and a.

Part (c): If a = 0.03 m, calculate the numerical value of B in Tesla.

An electric current I = 0.3 A is flowing in an infinitely long wire.

Explanation / Answer

a)

dB=(uo/4pi)*i*(dlXR)/R^3 .............

So Last option

or

dB=(uo/4pi)*i*dl*sin(theta)/R^2

where,

theta is angle between dl and R

b)

for infinete lenth of the wire

B=uo*i/2*pi*a.......................

c)

B=uo*i/2*pi*a

B=4*pi*10^-7*0.3/2*pi*0.03

=2*10^-6 Tesla ..................

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote