An airplane at night has a speed of v = 180 m/s. The windshield offers ? = 1.2 r
ID: 2260035 • Letter: A
Question
An airplane at night has a speed of v = 180 m/s. The windshield offers ? = 1.2 radians view. A star is seen sweeping horizontally across the field of view in 35 s. The pilot's weight while on the ground is 735 N. What is the magnitude of force that he is experiencing in this airplane?
Answer
810 N
272 N
870 N
660 N
1200 N
a.810 N
b.272 N
c.870 N
d.660 N
e.1200 N
Explanation / Answer
Here
Weight at Earth = 735 N
Therefore
Mass = 735/9.8
= 75 Kg
Now Due to Centrifugal Force there is decrease in weight
So in the Aircraft
Weight = weight at Earth - Centrifugal Force
= 735 - mw^2*r
= 735 - m*w*(wr)
As we know
v = wr
Therefore
Weight = 735 - m*w*v
= 735 - 75*(1.2/35)*180
= 272 N
So B Option is Correct
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.