Three particles, each with a charge of 5.15 ?C and a speed of 355.0 m/s, enter a
ID: 2259882 • Letter: T
Question
Three particles, each with a charge of 5.15 ?C and a speed of 355.0 m/s, enter a uniform magnetic field whose magnitude is 0.635 T.
(A) What is the magnitude of the magnetic force on particle a?
(B) What is the magnitude of the magnetic force on particle b?
(C) What is the magnitude of the magnetic force on particle c?
Explanation / Answer
magnetic force on a charged particle is given by F = qvB sin theta
a. Force at a Fa = 5.15uC* 355* 0.635 * sin 30 = 5.8 *10^-4 N
b. Force at b Fb = 5.15uC* 355* 0.635 * sin 0 = 0 N
c. Force at c Fc = 5.15uC* 355* 0.635 * sin 150 = 5.8 *10^-4 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.