You attach one end of a spring with a force constant to a wall and the other end
ID: 2259147 • Letter: Y
Question
You attach one end of a spring with a force constant
to a wall and the other end to a mass
and set the mass-spring system into oscillation on a horizontal frictionless surface as shown in the figure. To put the system into oscillation, you pull the block to a position
from equilibrium and release it.
You attach one end of a spring with a force constant k = 893 N/m to a wall and the other end to a mass m = 2.92 kg and set the mass-spring system into oscillation on a horizontal frictionless surface as shown in the figure. To put the system into oscillation, you pull the block to a position xi = 7.16 cm from equilibrium and release it. Determine the speed of the block as it passes through the equilibrium position. Determine the speed of the block when it is at a position xi/4.Explanation / Answer
1/2*k*x^2=1/2*m*v^2
=2.92*v^2=893*0.0716^2
v=1.32 m/s
b.)1/2*k*x1^2-1/2*k*x2^2=1/2*m*v^2
2.92*v^2=893*0.0716^2-893*0.0179^2
v=1.21 m/s ans
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.