11) Suppose that the rod in Fig. 22-12 moves to the left, so that the area enclo
ID: 2258802 • Letter: 1
Question
11) Suppose that the rod in Fig. 22-12 moves to the left, so that the area enclosed by the conducting path decreases at the rate of 1.0 x 10^3 cm^2/s. Find the magnitude and direction of the current if the resistance of the conducting path is 0.10 ohms and the magnetic field strength is 0.50 T.
The answer is .50 A clockwise. Please explain how to get this.
Explanation / Answer
induced emf = B*(A2-A1)/t = 0.5*1*10^3*10^-4 = 0.05 volts
i = emf/R = 0.05/0.1 = 0.5 A
induced current always opposes the change in magnetic flux.
so the current direction should be clockwise
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.