17) A rigid wire with resistance of 0.100 ohms forms a nearly complete circular
ID: 2258796 • Letter: 1
Question
17) A rigid wire with resistance of 0.100 ohms forms a nearly complete circular loop. A 9V battery is connected between points a and b. Find the torque exerted on the wire by a magnetic field of magnitude 0.400 T, directed to the right, in the plane of the loop.
The snwer is 4.52 N-m. PLease explain how to get this answer.
Explanation / Answer
i = V/R = 9/0.1 = 90 A
Torque, T= N*B*I*A = 1*0.4*90*3.14*0.2^2 = 4.5216 N.m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.