Olaf is standing on a sheet of ice that covers the football stadium parking lot
ID: 2258741 • Letter: O
Question
Olaf is standing on a sheet of ice that covers the football stadium parking lot in Buffalo, New York; there is negligible friction between his feet and the ice. A friend throws Olaf a ball of mass 0.400kg that is traveling horizontally at 12.0m/s . Olaf's mass is 68.9
A)
If Olaf catches the ball, with what speed vf do Olaf and the ball move afterward?
B)
If the ball hits Olaf and bounces off his chest horizontally at 7.80m/s in the opposite direction, what is his speed vf after the collision?
kg
Explanation / Answer
Accoridng to law of conservation of momentum, momentum before catch is equal to momentum after catch. m v + 0 = MV + 0 Here m is the mass of the ball, v is its speed M is the mass of women , V is final speed Speed ofthe woman after she catches the ball is V= m v / M = (0.4)(12) /(68.9) =0.06966618287373m/s^2 = 6.9666 cm/s --------------------------------------------------------------------------------------------------- the change in momentum of the ball is equal to the momentum gain by the woman Change in momentum of the woman = m ( Vf - Vi) = (0.4)[7.8m/s - (-12m/s) ] =7.92kgm/s this the momentum gained by the woman MV the speed of the woman is V= 7.92kgm/s / 68.9kg = 0.1149492017416546 m/s = 11.4949cm/sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.