Problem 9.13 A small, 300 g cart is moving at 1.30 m / s on an air track when it
ID: 2258253 • Letter: P
Question
Problem 9.13 A small, 300g cart is moving at 1.30m/s on an air track when it collides with a larger, 5.00kg cart at rest. After the collision, the small cart recoils at 0.820m/s .What is the speed of the large cart after the collision? Problem 9.13 A small, 300g cart is moving at 1.30m/s on an air track when it collides with a larger, 5.00kg cart at rest. After the collision, the small cart recoils at 0.820m/s .
What is the speed of the large cart after the collision? A small, 300g cart is moving at 1.30m/s on an air track when it collides with a larger, 5.00kg cart at rest. After the collision, the small cart recoils at 0.820m/s .
What is the speed of the large cart after the collision? A small, 300g cart is moving at 1.30m/s on an air track when it collides with a larger, 5.00kg cart at rest. After the collision, the small cart recoils at 0.820m/s .
What is the speed of the large cart after the collision?
Explanation / Answer
mass of the small cart m1 = 300 g = 300 x 10^-3 g
speed is u1 = 1.30 m/s
mass of the large cart m2 = 5.00 kg
speed is u2 = 0
speed of the small cart after collision is v1 = 0.820 m/s
let speed of large cart after collision be v2
according to law of conservation of energy we have
m1u1 + m2u2 = m1v1 + m2v2
or m2v2 = m1u1 + m2u2 - m1v1
or v2 = [m1u1 + m2u2 - m1v1/m2]
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.