A battery of ? = 2.50 V and internal resistance R = 0.700 ? is driving a motor.
ID: 2258167 • Letter: A
Question
A battery of ? = 2.50 V and internal resistance R = 0.700 ? is driving a motor. The motor is lifting a 2.0 N mass at constant speed v = 0.50 m/s. Assuming no energy losses, find the current i in the circuit.
1. Enter the lower current.
2. Enter the higher current.
3. Find the potential difference V across the terminals of the motor for the lower current.
4. Find the potential difference V across the terminals of the motor for the higher current.
Explanation / Answer
1.)when it is lifting upwards then P=0.5*2=1 W
so current
i=P/v(2.5-v/)0.7 v is potential across motor
v=0.32 V
I=3.11 A
2.)i=P/v=(2.5+v)/0.7
v=0.25 v
I=3.92 A
3.) potential difference V across the terminals of the motor for the lower current.
=2.4-0.32
=2.08 V
4.)potential difference V across the terminals of the motor for the higher current.
==2.15 V ans
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.