A contestant in a winter games event pushes a 47.0 kg block of ice across a froz
ID: 2257978 • Letter: A
Question
A contestant in a winter games event pushes a 47.0 kg block of ice across a frozen lake as shown in Figure 4.29(a). The coefficient of static friction is 0.1 and the coefficient of kinetic friction is 0.03.
A contestant in a winter games event pushes a 47.0 kg block of ice across a frozen lake as shown in Figure 4.29(a). The coefficient of static friction is 0.1 and the coefficient of kinetic friction is 0.03. Calculate the minimum force F he must exert to get the block moving. 1 N What is its acceleration once it starts to move, if that force is maintained? 2 m/s2Explanation / Answer
(a)Normal reaction=m*g=47*9.8=460.6
Frictional force= coefficient of friction*normal reaction=0.1*460.6=46.06N
so F*cos(25)=46.06
F=46.06/cos(25)
F=50.821N
(b)kinetic frictional force=0.03*460.6=13.818N
Net force=50.821-13.818=37.003
acceleration=37.003/mass=37.003/47=0.787N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.