The tape in a standard VHS videotape cassette has a total length of 246 m, which
ID: 2257844 • Letter: T
Question
The tape in a standard VHS videotape cassette has a total length of 246 m, which is enough for the tape to play for 2.0 h. As the tape starts, the full reel has a 45-mm outer radius and a 12-mm inner radius. At some point during the play, both reels have the same angular speed. Calculate this angular speed in radians per second and in revolutions per minute. Hint: Between the two reels the tape moves at constant speed.
Explanation / Answer
1. At the instant both reels have the same area, 2(Rf^2 - r^2) = R^2 - r^2
Solve for Rf
Rf
= 32.9 mm = 3.29 cm
1. Determine the linear speed v
2. Find w = v/r
v = 246/2 m/h = 123 m/h = 3.42 cm/s
w = 3.42/3.29 rad/s = 1.04 rad/s = 9.93 rev/min
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.