Two small metallic spheres, each of mass 0.20 g, are suspended as pendulums by l
ID: 2257816 • Letter: T
Question
Two small metallic spheres, each of mass 0.20 g, are suspended as pendulums by light strings from a common point as shown in the figure below. The spheres are given the same electric charge, and it is found that they come to equilibrium when each string is at an angle of 7.0
Two small metallic spheres, each of mass 0.20 g, are suspended as pendulums by light strings from a common point as shown in the figure below. The spheres are given the same electric charge, and it is found that they come to equilibrium when each string is at an angle of 7.0 degree with the vertical. If each string is 30.0 cm long, what is the magnitude of the charge on each sphere? Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. CExplanation / Answer
mass of two spheres is m = 0.20 g = 0.20 x 10^-3 kg
angle made by each string is theta = 7.0o = 7.0 x (pi/180) radians
length of each string is L = 30.0 cm = 30.0 x 10^-2 m
let q be the charge on each sphere
the distance between the spheres is
S = L x theta
the gravitational force between the spheres is
F = (Gm^2/S^2)
where G = 6.67 x 10^-11 Nm^2/kg^2
the electric force between the spheres is
Fe = (kq^2/S^2)
where k = (1/4pi x e_o) = 9 x 10^9 Nm^2/C^2
here,Fe = F
or (kq^2/S^2) = (Gm^2/S^2)
or kq^2 = Gm^2
or q^2 = (Gm^2/k)
or q = (G/k)^1/2 x m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.