A tank holds a 1.44 - m thick layer of oil that floats on a 0.96 - m thick layer
ID: 2257760 • Letter: A
Question
A tank holds a 1.44-m thick layer of oil that floats on a 0.96-m thick layer of brine. Both liquids are clear and do not intermix. Point O is at the bottom of the tank, on a vertical axis. The indices of refraction of the oil and the brine are 1.40 and 1.52, respectively. A ray originating at O crosses the brine-oil interface at a point 0.60 m from the axis. The ray continues and emerges into the air above the oil. What is the angle that the ray in the air makes with the vertical?
Please show work for 5*
Explanation / Answer
Let angle of incidence at brine-oil interface be a.
tana = 0.6/0.96
a = 32 degrees.
Let angle of refraction be r1
n1sina = n2sinr1
sinr1 = n1sina/n2
r1 = sin-1(n1sina/n2)
r1 = 35.13 degrees
Angle of incidence between air and oil = angle of refraction between brine and oil
Angle of refraction = r2
n3sinr2 = n2sinr1
r2 = sin-1(n2sinr1/n3)
n3 = 1
so, r2 = 53.67 degrees.
Angle that ray makes with vertical = 53.67 degrees
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.