The USMC silent drill team uses an M-1 Garand rifle of mass M = 4:310 kg and L =
ID: 2257617 • Letter: T
Question
The USMC silent drill team uses an M-1 Garand rifle of mass M = 4:310 kg
and L = 1:100 m. Assume the M-1 Garand rifle is a long thin rod that is
rotated about its geometric center. A Marine rotates the rifle from rest at a
constant angular acceleration such that the rifle has an angular displacement
of 8 radians in the clockwise (CW) direction over 2.000 s. What torque did
the Marine exert upon the M-1 Garand rifle?
(courtesy of marines.mil)
A. 65:53 N m, CW C. 5:461 N m, CW
B. 32:77 N m, CW D. 4:965 N m, CW
Explanation / Answer
s = 8 rad
t = 2s
s = ut + 0.5at^2
8 = 0 + 0.5*a*4
Thus, angular acceleration, a = 4 rad/s^2
Moment of inertia = 1/12 * m * l*2 = 1/12 * 4.310 * 1.1 * 1.1 = 0.434 kg.m^2
Torque = I.a = 4 * 0.434 = 1.738 N.m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.