Sown below are 5 successive snapshots of a standing wave on a vibrating string t
ID: 2257241 • Letter: S
Question
Sown below are 5 successive snapshots of a standing wave on a vibrating string that is 0.6[m] long. The time interval between snapshots is (1/800)[s]. The speed of the traveling waves on the string is v=lambda(f)=?. (the amplitude of the wave above and below the resting position is 1.5cm.
Explanation / Answer
time period of the wave= 5*1/800= 1/160sec
freq.=1/T=160 Hz
reqd. vel of wave= lambda*f=0.6*160=96 m/sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.