On a part-time job, you are asked to bring a cylindrical iron rod of density 780
ID: 2257034 • Letter: O
Question
On a part-time job, you are asked to bring a cylindrical iron rod of density 7800kg/m3 , length 82.2cm and diameter 2.25cm from a storage room to a machinist. Calculate the weight of the rod, w. The acceleration due to gravity, g = 9.81m/s2 . Express your answer numerically in newtons. w = N On a part-time job, you are asked to bring a cylindrical iron rod of density 7800kg/m3 , length 82.2cm and diameter 2.25cm from a storage room to a machinist. Calculate the weight of the rod, w. The acceleration due to gravity, g = 9.81m/s2 . Express your answer numerically in newtons. w = N w = N w = N w = NExplanation / Answer
weight = volume * density
= (area* length ) * density
= (pi / 4 * (2.25* 10^-2)^2 ) * (0.822 ) * 7800 = 2.549 kg
if u want ans in Newtons
m* g = 2.549 * 9.81 = 25.008656 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.