What is the neA puck (mass m 1 = 4.15 kg) slides on a frictionless table as show
ID: 2256983 • Letter: W
Question
What is the neA puck (mass m1 = 4.15 kg) slides on a frictionless table as shown in the figure below. The puck is tied to a string that runs through a hole in the table and is attached to a mass m2 = 12.5 kg. The mass m2 is initially at a height of h = 12.5 m above the floor with the puck traveling in a circle of radius r = 3.32 m with a speed of 12.5 m/s. The force of gravity then causes mass m2 to move downward a distance 1.25 m. Please show work step by step!
What is the new speed of the puck
What is the change in the kinetic energy of the puck?
Explanation / Answer
conservation of angular momentum
m v r = m v r
3.32*12.5 = (3.32-1.25)*v
v=20 m/s
dKE = 0.5*4.15*(20^2-12.5^2)=505.8 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.