I asked this question earlier and the response seems correct, but I cannot figur
ID: 2256807 • Letter: I
Question
I asked this question earlier and the response seems correct, but I cannot figure out how they got 11.18 theta. My trig is not so strong, albeit I know the basic principles (sohcahtoa), the 11.18 confuses me. I'll award points to someone who can break it down just a bit more for me. The question was:
An individual threw an object at a clock that was 5 meters away. The clock was 120cm. above the point from where they initially threw the object. The velocity that was obtained was 25 m/s. What are the horizontal and vertical of the initial velocity?
Their response was:
h=Vi^2*sin(theta)^2/2*g
theta=11.18
Vhor=Vi*cos(theta)=24.52m/s
Vvert=Vi*sin(theta)=4.85 m/s
Explanation / Answer
h=Vi^2*sin(theta)^2/2*g
(sin(theta))^2 = h*2*g / Vi^2
sin (theta) = sqrt (h*2*g / Vi^2)
theta = sin^-1 (sqrt(h*2*g / Vi^2)) (sin^-1 = Inverse of sin)
this way putting values theta can be got.
theta = 11.18
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.