A package, mass M=2kg is dropped vertically from a height h=0.5m onto a horizont
ID: 2256211 • Letter: A
Question
A package, mass M=2kg is dropped vertically from a height h=0.5m onto a horizontal conveyor belt which is moving at a uniform speed v= 2m/s.
Assume the box experiences no vertical bounce during impact, which last t=0.5s.
coefficient of kinetic friction between the box and belt=0.4
A) what is the average vertical force to which the box is subjected during impact?
B) after impact box is being accelerated by the conveyor belt taking a distance d=1m.
What force is responsible for this change in motion?
C) calculate the thermal engery between belt and box?
iF SOMEONE COULD EXPLAIN AND BE THOROUGH THAT'D BE AMAZING
Explanation / Answer
a)
avg force is change in momentum/time
here velocity of block just before impact is v=sqrt(2*g*h)=sqrt(2*9.8*.5)=3.1305 m/s
so momentum intial =2*v=6.261 kg m/s
force=6.26099/.5=12.52198 N
b) here frictional force is responsible for accelaration.
c)frictional force is uN=.4*mg=.4*2*9.8=7.84N
thermal energy =work done against friction=F*D=
7.84*1=7.84 joules
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.