A linearly polarized electromagnetic wave has an average intensity of 215 W/m2.
ID: 2255543 • Letter: A
Question
A linearly polarized electromagnetic wave has an average intensity of 215 W/m2. This wave is directed towards two ideal polarizers (in real polarizers, transmission is also effected by reflection and absorption). Polarizer A is oriented with its transmission axis at an angle of theta1 = 30.5o with the incident electric field. Polarizer B has its axis at an angle of theta2 = 77.5o with the incident electric field, as in the figure below.
a) What is the average intensity of the wave after it passes through polarizer A?
b) What is the average intensity of the wave after it passes through polarizer B?
c) Suppose that the two polarizers A and B are interchanged.
What would the average intensity be after passing through both polarizers?
Explanation / Answer
a) I=215*cos^2(30.5)
=159.617 W/m^2
b) I=159.617*cos^2(77.5-30.5)
=74.24 W/m^2
c)I=215*cos^2(77.5) *cos^2(77.5-30.5)
=4.68 W/m^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.