My answers are wrong. If you are not sure please do not answer it. An optical di
ID: 2255330 • Letter: M
Question
My answers are wrong. If you are not sure please do not answer it.
An optical disk drive in your computer can spin a disk up to 10,000 rpm (about 1045 rad / s). If a particular disk is spun at 411.5 rad / s while it is being read, and then is allowed to come to rest over 0.234 seconds, what is the magnitude of the average angular acceleration of the disk? If the disk is 0.12 m in diameter, what is the magnitude of the linear acceleration of a point 1/3 of the way out from the center of the disk?Explanation / Answer
First convert rpm to radians per second.
1 rpm = 2? rad/m = 411.5 rad/s
? = ?? + ?t
0 = 411.5 + ?(0.234)
? = -1758.54 rad/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.