Two 1.0-MHz radio antennae emitting in-phase are separated by 600m along a north
ID: 2252806 • Letter: T
Question
Two 1.0-MHz radio antennae emitting in-phase are separated by 600m along
a north-south line. A radio placed 20km east is equidistant from both
transmitting antennae and picks up a strong (maximum) signal. How far
north should that receiver be moved if it is again to detect a signal as strong?
[Remember radio waves are light, too!! Those antennae are where your two
waves are coming from, like two slits. The receiver is like a screen, and the
strong signal is a bright fringe. The question is about where the m=1 bright
fringe is.] pls answer that
Explanation / Answer
f = 10^6 Hz
lamda = c/f = 3*10^8/10^6 = 300 m
for constructive inerference,
ym = m*lamda*L/d
for m = 1
y1 = lamda*L/d
here, L = 20 km = 20000 m
d = 600 m
so, y = 300*20000/600
= 10000 m
= 10 km
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.