The spring in the figure has a spring constant of 1000 N / m . It is compressed
ID: 2252471 • Letter: T
Question
The spring in the figure has a spring constant of 1000N/m . It is compressed 14.0cm , then launches a 200g block. The horizontal surface is frictionless, but the block's coefficient of kinetic friction on the incline is 0.210.
What distance d does the block sail through the air?
Explanation / Answer
first we need to find launch velocity
Ei + W friction = Ef
1/2 kx^2 - u m g cos theta d= 1/2 mv^2
0.5*1000*.14^2 - 0.21*.2*9.81*cos(45)*2*sin(45) = 0.5*.2*v^2
v=9.69 m/s
d = v^2 sin (2 theta)/g = 9.69^2/9.81= 9.57 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.