A green beam of light (wavelength 5435 A) produced by a He-ne laser, is unpolari
ID: 2252290 • Letter: A
Question
A green beam of light (wavelength 5435 A) produced by a He-ne laser, is unpolarized and has a total power of 3.00 mW. The beam passes through 4 linear polarizers. The angles of the transmission axes of the polorizers are all relative to the vertical axis of the first polorizer.
given:: h = 6.62607 x 10^(-34) J-s
c= 2.99792 x 10^ 8 m/s
P= 10.00 mW randomly polarized
1st
2nd = 45.0 degrees
3rd = 70.0 degrees
4th(LAST polarizer) = 90.0 degrees
a.) if each polarizer has a maximum transmission of 95.0%, how much optical power emerges from the last polarizer?
HINT: An ideal linear polarizer will transmit exactly 50% of a randomly polarized beam.
b.) in the situation above, how many photons per second emerge from the last polarizer on the right??
Explanation / Answer
a)
Through 1st polarizer,
P1=0.95*Po/2=0.95* 5 =4.75 mW
Through second polarizer,
P2=0.95*P1(cos x)^2=0.95*4.75*(cos 45 degrees)^2=2.2565 mW
Through third polarizer,
P3=0.95*P2(cos x)^2=0.95*2.2565*(cos 25 degrees)^2=1.76 mW
Through fourth polarizer,
P4=0.95*P3(cos x)^2=0.95*1.76*(cos 20 degrees)^2=1.476 mW
*********************************************************
Energy of 1 photon=hc/lembda= (6.62607 * 10^(-34) *2.99792 * 10^ 8)/(5435 * 10^-10)
No. of photos per second = P4/Energy of 1 photon=(1.476*10^6)/(3.65*10^-19)=4.04 * 10^24
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.