Two blocks with masses m 1 = 1.50 kg and m 2 = 3.30 kg are connected by a massle
ID: 2251917 • Letter: T
Question
Two blocks with masses m1 = 1.50 kg and m2 = 3.30 kg are connected by a massless string, as shown in the Figure. They are released from rest. The coefficent of kinetic friction between the upper block and the surface is 0.270. Assume that the pulley has a negligible mass and is frictionless, and calculate the speed of the blocks after they have moved a distance 54.0 cm.
Explanation / Answer
acceleration
a = ( m2 - m1) g / ( m1 + m2 ) = ( 7.1- 3.3 ) * 9.8 / ( 7.1 + 3.3 ) = 3.58 m/s2
Application of Newton's second law to masses suspended over a pulley: Atwood's machine
http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/hba...
For hanging masses:
m1 = 3.3kg
m2 = 7.1 kg
the weights are
m1g = 32.34 N
m2g = 69.58 N
The acceleration is
a = 3.58076 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.