A purple beam is hinged to a wall to hold up a blue sign. The beam has a mass of
ID: 2251737 • Letter: A
Question
A purple beam is hinged to a wall to hold up a blue sign. The beam has a mass of mb = 6.4 kg and the sign has a mass of ms = 15.4 kg. The length of the beam is L = 2.82 m. The sign is attached at the very end of the beam, but the horizontal wire holding up the beam is attached 2/3 of the way to the end of the beam. The angle the wire makes with the beam is ? = 32.7.
1) What is the tension in the wire?
2) What is the net force the hinge exerts on the beam?
3) The maximum tension the wire can have without breaking is T = 819 N. What is the maximum mass sign that can be hung from the beam?
Explanation / Answer
Q>
A purple beam is hinged to a wall to hold up a blue sign. The beam has a mass of mb = 6.6 kg and the sign has a mass of ms = 16.5 kg. The length of the beam is L = 2.73 m. The sign is attached at the very end of the beam, but the horizontal wire holding up the beam is attached 2/3 of the way to the end of the beam. The angle the wire makes with the beam is ? = 34.3
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.