Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 10.0-g bullet is fired horizontally into a 2.50-kg wooden block attached to on

ID: 2251609 • Letter: A

Question

A 10.0-g bullet is fired horizontally into a 2.50-kg wooden block attached to one end of a massless spring (k = 845 N/m). The other end of the spring is fixed in place, and the spring is initially unstrained. The block rests on a horizontal, frictionless surface. The bullet strikes the block perpendicularly and quickly comes to a halt buried within the block. As the result of this completely inelastic collision, the spring is compressed along its axis, causing the block-bullet-spring system to oscillate with an amplitude of 0.200 m. What was the speed of the bullet?

A 10.0-g bullet is fired horizontally into a 2.50-kg wooden block attached to one end of a massless spring (k = 845 N/m). The other end of the spring is fixed in place, and the spring is initially unstrained. The block rests on a horizontal, frictionless surface. The bullet strikes the block perpendicularly and quickly comes to a halt buried within the block. As the result of this completely inelastic collision, the spring is compressed along its axis, causing the block-bullet-spring system to oscillate with an amplitude of 0.200 m. What was the speed of the bullet?

Explanation / Answer

0.5*k*A^2 = 0.5*(M+m)*V^2


0.5*845*0.2^2 = 0.5*(2.5+0.01)*V^2


V = 3.67 m/s


m*v = (M+m)V


v = (M+m)*V/m = 921.17 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Chat Now And Get Quote