A standing wave pattern is created on a string with mass density ? = 3.2 Times 1
ID: 2251514 • Letter: A
Question
A standing wave pattern is created on a string with mass density ? = 3.2 Times 10-4 kg/m. A wave generator with frequency f = 62 Hz is attached to one end of the string and the other end goes over a pulley and is connected to a mass (ignore the weight of the string between the pulley and mass). The distance between the generator and pulley is L = 0.55 m. Initially the 3rd harmonic wave pattern is formed. What is the wavelength of the wave? m What is the speed of the wave? m/s What is the tension in the string? N What is the mass hanging on the end of the string? kg mass is adjusted to create the 2nd harmonic. The frequency is held fixed at f = 62 Hz. What is the wavelength of the wave? m What is the speed of the wave? m/s What is the tension in the string? N What is the mass hanging on the end of the string? kg Keeping the frequency fixed at f = 62 Hz, what is the maximum mass that can be used to still create a coherent standing wave pattern?Explanation / Answer
1) lamda = (2/3)*L
= (2/3)*0.55
= 0.367 m
2)
v = lamda*f = 0.367*62 = 22.73 m/s
3)
v = sqrt(T/mue)
T = v^2*mue = 22.73^2*3.2*10^-4 = 0.1654 N
4)
m = T/g = 0.1653/9.8 = 0.01687 kg = 16.87 grams
5)
lamda = L = 0.55 m
6)
v = lamda*f = 0.55*62 = 34.1 m/s
7)
v = sqrt(T/mue)
T = v^2*mue = 34.1^2*3.2*10^-4 = 0.3721 N
8)
m = T/g = 0.3721/9.8 = 0.0378 kg = 37.8 grams
9)
let m is the maximum mass
f = sqrt(T/mue)/(2*L)
f = sqrt(m*g/mue)/(2*L)
f*2*L = sqrt(m*g/mue)
m = 4*f^2*L^2*mue/g
= 4*62^2*0.55^2*3.2*10^-4/9.8
= 0.1518 kg
= 151.8 grams
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.