Determine the maximum force P that can be applied without causing the 281 kg spo
ID: 2251418 • Letter: D
Question
Determine the maximum force P that can be applied without causing the 281 kg spool to move. The coefficient of static friction between all surfaces is ?s = 0.15. Be sure to include units in newtons as part of your answer!
Note: Be sure to convert mass to force.
Explanation / Answer
maximum friction at B = 0.15P
P*250 = F*450 + 0.15P*450
F + 0.15P = 0.455P
F = 0.605P
Max friction at A = 281*9.8*0.15 - 0.15P = F = 0.605P
P = 281*9.8*0.15/(0.605+0.15) = 547.11N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.