The diagram shows an overhead view of a turntable with a hole in the centre. The
ID: 2250703 • Letter: T
Question
The diagram shows an overhead view of a turntable with
a hole in the centre. The outer radius is R2 = 1.20 m and
the inner radius is R1 = 0.600 m. The mass of the
turntable is M = 8.00 kg, and the mass of the crossbars
at its centre is negligible. The turntable is initially
rotating at an angular speed of 1.00 rev/s, with a cat of
mass m = 4.00 kg on its outer edge (at radius R2). The
cat walks slowly to the inner edge, at radius R1.
(a) Calculate the new angular velocity of the turntable
after the cat reaches in the inner edge. Explain your
reasoning.
(b) By how many joules does the cat increase the
kinetic energy of the turntable
The diagram shows an overhead view of a turntable with a hole in the centre. The outer radius is R2 = 1.20 m and the inner radius is R1 = 0.600 m. The mass of the turntable is M = 8.00 kg, and the mass of the crossbarsExplanation / Answer
moment of inertia of the annular turn table
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.