A one-story house is heated with natural gas, which gives off 3.890 107 J of ene
ID: 2250615 • Letter: A
Question
A one-story house is heated with natural gas, which gives off 3.890 107 J of energy for every cubic meter of gas burned. Take the average temperature difference between the inside and outside for the 120-day heating season to be 12 degree C. In the diagram below h1 = 5.00 m, W = 8.00 m, L = 10.0 m and h2 = 3.00 m. If the walls, windows, and roof have an average thickness of 22.0 cm and the thermal conductivity (including the windows) is 0.48 W/(m · degree C), determine how many cubic meters of gas is used up during the 120-day winter season? Assume air infiltration and heat loss through the ground is negligible.Explanation / Answer
(a)the energy is E = 3.890 x 10^7 J
the time is t = 120 day = 120 x 24 x 60 x 60 seconds
the power is P = (E/t)
the temperature difference is dT = 12 oC
the average thickness of walls,windows and roof is S = 22.0 cm = 22.0 x 10^-2 m
the thermal conductivity is k = 0.48 W/m.oC
let A be the area of the house
we know from the relation
P = (k x A x dT/S)
or A = (P x S/k x dT)
the volume of gas used up during the 120-day winter season is
V = A x (h1 + h2)
where h1 = 5.00 m and h2 = 3.00 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.