26- A block of mass m 1 = 1.85 kg and a block of mass m 2 = 6.10 kg are connecte
ID: 2250611 • Letter: 2
Question
26-A block of mass m1 = 1.85 kg and a block of mass m2 = 6.10 kg are connected by a massless string over a pulley in the shape of a solid disk having radius R = 0.250 m and mass M = 10.0 kg. The fixed, wedge-shaped ramp makes an angle of ? = 30.0
26-A block of mass m1 = 1.85 kg and a block of mass m2 = 6.10 kg are connected by a massless string over a pulley in the shape of a solid disk having radius R = 0.250 m and mass M = 10.0 kg. The fixed, wedge-shaped ramp makes an angle of ? = 30.0 degree as shown in the figure. The coefficient of kinetic friction is 0.360 for both blocks. Draw force diagrams of both blocks and of the pulley. This answer has not been graded yet. Determine the acceleration of the two blocks.Explanation / Answer
the force acting on mass m1 in x direction
m1 x a = T - f_k = T - u_k x n = T - u_k x m1 x g -----------(1)
where a is acceleration,T is tnesion in string,u_k is coefficient of kinetic friction and g is acceleration due to gravity(g = 9.8 m/s^2)
the force acting on mass m2 in y direction
m2 x a = T - f_k1 = T - u_k x n1 = T - u_k x m2 x g x sin(theta) ---------(2)
where theta = 30.0o
(2) - (1) gives
a x (m2 - m1) = u_k x g x (m1 - m2 x sin(theta))
or a = [u_k x g x (m1 - m2 x sin(theta)/(m2 - m1)]
where a is acceleration of the two masses
the tension in the left and right of the pulley are
T1 = m1 x a
and T2 = m2 x a
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.