2) A dampled harmonic oscillator is made from a 0.8kg mass on a k=14N/m spring w
ID: 2250562 • Letter: 2
Question
2) A dampled harmonic oscillator is made from a 0.8kg mass on a k=14N/m spring with a damping constant of 400g/s It is initially released at a distance of 18cm from equilibrium
a) what is the initial energy of the oscillator?
b) What is the negy of the oscillator after one oscillation?
c) How long does it take for the amplitude of the oscillator to drop to one fourth of its original amplitude
d) How long does it take for the energy of the oscillaotr to drop to one-fourth of its original enegry?
3) A 2.0 kg mass sits on top of a 9.0kg mass as they oscillate horizontally on a frictionless surface. The spring constant of the spring causing the motion is 80N/m and the coefficient of static friction between the two blocks is 0.40 What is the maximum oscillation amplitude for which the upper block does not slip?
Explanation / Answer
the initial energy of the oscillator is
U1 = (1/2)k x d^2
where k = 14 N/m and d = 18 cm = 18 x 10^-2 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.