Your boss asks you to classify some of the components in a temperature measureme
ID: 2248324 • Letter: Y
Question
Your boss asks you to classify some of the components in a temperature measurement system. The system consists of a thermocouple and an analog-digital conversion (ADC) device. The thermocouple has a linear response from 0 to 70°C. Over this range, its minimum output voltage is 0 V and its maximum output voltage is 3.649 mV. The ADC device has 8 bits and two possible input ranges: ±5 mV and ±5 V. You can assume that the ADC rounding process operates in the same manner as we discussed in class.
- Determinetheresolutionvoltageanditsrelateduncertaintyofthe ADC for both input ranges.
- Determinethesensitivityofthethermocouple.
- You set a water bath to a 57°C temperature and place the
thermocouple in the bath.
* What do you expect the thermocouple voltage to read?
* Based off both ADC input ranges, what do you expect the ADC output voltage to read?
* How can you explain the difference in values?
* Which input range is optimal for this measurement scenario?
- Based on the previous step and the lower ADC input range: If you didn't know the bath temperature and only knew the ADC voltage,
what temperature would you say the bath is set to?
Explanation / Answer
1) Resolution and uncertainty of both ADC ranges
a) Resolution (for +/- 5 mV range) = 5 mV / 2n where n = number of bits of ADC
Resolution = 5 mV / 28 = 5 mV / 256 = 0.0195 mV ..................1
uncertainty (for +/- 5 mV range) = +/- 0.5*resolution = +/- 0.5*0.0195 mV = 0.00975 mV ..........2
b) Resolution (for +/- 5 V range) = 5 V / 2n where n = number of bits of ADC
Resolution = 5 mV / 28 = 5 V / 256 = 0.0195 V = 19.5 mV ..................3
uncertainty (for +/- 5 mV range) = +/- 0.5*resolution = +/- 0.5*19.5 mV = 9.75 mV ..........4
2)Thermocouple sensitivity = ( Maximum output voltage - Minimum Output voltage) / (Maximum Temperature - Minimum Temperature)
Thermocouple sensitivity = (3.649mv - 0 ) / (70 - 0) = 0.0521 mV / Deg.C ............5
This is the required Thermocouple sensitivity
3) Water bath temperature is given as 57 deg.C
Hence voltage read by Thermocouple = Sensitivity*57 = 0.0521*57 mV = 2.9697 mV ........6
4)We need to use ADC with a range of +/- 5 mV range as ADC with +/- 5 V range can not do measurement as it's resolution is higher than output voltage.
ADC will measure voltage as 2.9695 mV ......................7
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.